Loading...
  info@seckinsogutma.com.tr  0 212 634 20 77 - 0 533 959 97 77 
 • Hava Perdesi, Binaların Giriş Kapısı Üzerine Veya Dik Olarak Yanına Monte Edilebilen, Bina Içindeki Klimatize Edilmiş, Isıtılmış Ve Filtre Edilmiş Temiz Havayı Muhafaza Etmek Amacıyla Kullanılan, Fan Ve Isıtıcıdan Oluşan Bir Cihazdır. Hava Perdesi Kullanımı Ile, Yazın Sıcak Havanın, Kışın Soğuk Havanın Içeri Girmesi Önlendiği Gibi, Dışarıdaki Egsoz Gazlarının, Dumanların, Kokuların, Tozun, Sineğin Içeri Girmesi De Önlenir.

  Hava Perdesi Seçimi Nasıl Yapılır?

  Hava Perdesi Seçilirken, Kapı Genişliği, Kapı Yüksekliği, Kapı Üzeri Ile Tavan Arasındaki Ölçü, Kullanım Amacı (Personel Girişi, Malzeme Girişi, Konveyör Geçişi), Ilklim Şartları Gibi Temel Bilgilere Ihtiyaç Vardır. Bu Bilgelerin Işığında Hava Perdesinin Boyutları, Fan Kapasitesi Seçilir. Isıtma Için Doğalgaz, Buhar, Kaynar Su, Sıcak Su, Elektrik Gibi Enerji Kaynaklarından, Kullanılabilir Ve En Ekonomik Olanını Seçmek Gerekir.

  Hava Perdesi Seçiminde Bir Diğer Önemli Husus, Üfleme Hızının Tayinidir. Mağaza, Otel, Banka, Restaurant V.B. Yerlerin Girişindeki Hava Perdesi, Enerji Tasarrufu Sağlamanın Yanı Sıra, Içeri Giren Müşteri Üzerinde Olumlu Bir Etki Yapma Görevi De Görür. Yüksek Hızlı Bir Hava PerdesiSeçildiğinde, Özellikle Bayan Müşterilerin Yapılı Saçlarının Bozulma Riski Vardır. Bu Tür Müşteri Girişinde Bulunan Hava Perdelerinin, Insanları Rahatsız Etmeden Fonksiyonunu Yerine Getirmesi Gerekir. Buna Karşın Restaurantların Arka Kapısında, Malzeme, Çöp V.S. Giriş Çıkışlarında, Yüksek Hızlı Hava Perdeleri Kullanılarak, Sinek Bariyeri (Fly Stop) Oluşturmak Ön Plandadır.

   

  İdeal Hava Perdesi Seçildiğinde, Kapılardan Kaçan Enerjiden % 85 Tasarruf Sağlanabilir. Bu Verim Oranı, Hava Perdesi Ve Montaj Şekline Göre Değiştiği Gibi, Iç Ortamdaki Hava Dengesine Göre De Değişir. İç Ortamda Pozitif Veya Negatif Basınç Olması Halinde, Bu Verimde Düşme Olacaktır

   
   
 • FlexSlider image
 • FlexSlider image
 • FlexSlider image
 • FlexSlider image
 • FlexSlider image
 • FlexSlider image
 • FlexSlider image

Hava Perdesi Avantajları

Hava Perdesi Binaların Giriş Kapısı Üzerine Veya Dik Olarak Yanına Monte Edilebilen, Bina Içindeki Klima tize Edilmiş, Isıtılmış Ve Filtre Edilmiş Temiz Havayı Muhafaza Etmek Amacıyla Kullanılan, Fan Ve Isıtıcıdan Oluşan Bir Cihazdır. Hava Perdesi Kullanımı Ile, Yazın Sıcak Havanın, Kışın Soğuk Havanın Içeri Girmesi Önlendiği Gibi, Dışarıdaki Egsoz Gazlarının, Dumanların, Kokuların, Tozun, Sineğin Içeri Girmesi De Önlenir.

Hava perdeleri, kullanma amacına göre, ticari, endüstriyel ve soğuk oda tipleri olmak üzere 3 genel grupta toplanabilir.

1- Ticari Amaçlı Hava Perdeleri, Mağazalar, Oteller, Restaurantlar, Bankalar, Marketler, Hastaneler Gibi, Müşteri Giriş Çıkışlarının Yoğun Olduğu Yerlerde Kullanılır. Kapı Yüksekliğine Göre 2 M, 2,3 M Ve 2,9 M Asma Yüksekliği Olan Tipleri Vardır. Genişlikleri, Kapı Genişliğine Göre Değişebilir.

2- Endüstriyel Amaçlı Hava Perdeleri, Kapı Yüksekliği 6 M’ye Kadar Olan Fabrika, Garaj, Spor Salonları Gibi Mahallerde Kullanılır. Kapı Yüksekliği 4 M’ye Kadar Olanlarda Modüler Tipler, 4 M. İle 6 M. Arasında Olanlarda Özel Tip Endüstriyel Hava Perdeleri Kullanılır.

3- Soğuk Oda Hava Perdeleri, Soğuk Oda, Soğuk Depo Kapılarında Kullanılarak, Malzeme Giriş Çıkışı Esnasındaki Büyük Enerji Kaybını Önlediği Gibi, Soğuk Oda Şartlarının Değişmemesini De Sağlar. Avrupa Nın Birçok Ülkesinde, Gıda Malzemesinin Soğuk Odaya Transferi Esnasında Hiçbir Yerer Değmemesi Zorunlu Olduğundan, Parçalı PVC Perdelerin Kullanılmasına Izin Verilmemektedir. Bu Yüzden Soğuk Oda Girişlerinde Hava Perdesi Yaygın Olarak Kullanılmakta, Bu Sayede Hijyen Kuralları Sağlandığı Gibi, PVC Perdeye Oranla Daha Iyi Bir Enerji Tasarrufu Sağlanmaktadır.

Montaj Şekline Göre Hava Perdesi Çeşitleri:
1- Kapı Üstü Modeller: En Yaygın Kullanımı Olan Ve En Verimli Çalışan Modellerdir. En Fazla Hava Akışı Kapının Üst Kısmında Olduğundan, Kapı Üstünden Yapılan Üfleme, Hava Akışı Ile Birlikte Oluşan Enerji Kaybını Daha Kolay Önleyecektir.

2- Dikey Hava Perdeleri: Kapı Üzerine Montajın Mümkün Olmadığı Hallerde Veya Mimari Açıdan Tercih Edildiğinde, Kapının Yanına, Dik Olarak Hava Perdesi Monte Edilebilir. Bu Durumda, Hava Perdesinin Yüksekliği (Uzunluğu), Kapı Yüksekliği Kadar Olacaktır. Kapı Genişliğine Bağlı Olarak, Hava Perdesi Kapının Bir Yanında Veya Iki Yanında Olabilir.

3- Gizli Tavan Tipleri: Bina Girişinde Asma Tavan Varsa Hava Perdesinin Görünür Olması Istenmiyorsa, Gizli Tavan Tipleri ( ankastre ) Kullanılabilir. Asma Tavan Içine Monte Edilen Hava Perdesinin Sadece Menfezi Görünür. Üfleme Ve Emme Kanatçıkları, Aynı Menfez Üzerinde, Farklı Açılarda Olmalıdır

Hava Perdeleri, Türkiye Nin Iklim Koşullarında Genel Olarak Isıtıcılı Kullanılmaktadır. Ancak, Sadece Yaz Şartlarında Kullanılan Güney Bölgelerinde Ortam Havalı Tiplerde Kullanılabilir. Soğutma Kapasitesinin Yeterli Olmadığı Bazı Mahallerde, Soğutma Sistemine Takviye Olması Amacıyla, Hava Perdesinden Yazın Soğutucu Akışkan Geçmesi Istenebilir. Bu Durumda, Yoğuşma Tavalı Özel Cihaz Sipariş Etmek Gerekir. Esasen Soğutma Kapasitesi Fan-Coiller Veya Hava Kanallarıyla Sağlandığından, Hava Perdesinden Ilave Bir Soğutma Beklenmez Ancak Yetersizlikler Karşılaşıldığında, Hava Perdesiyle Bu Ilaveyi Sağlamak Mümkündür. Bu Özel Durum Dışında, Hava Perdelerinin Aşağıdaki Isıtıcı Tiplerine Göre De Sınıflandırmak Mümkündür.

1- Ortam Havalı Hava Perdeleri.
2- Elektrik Isıtıcılı Hava Perdeleri.

3- Su Ve Buhar Serpantinli Hava Perdeleri.